Veteriner Psikoloji

DOBERMAN PINCHER IRKI KÖPEKLERDE BÖĞÜR EMME DAVRANIŞLARI

Böğür emme, köpeğin kendi böğür bölgesini uzun süreli ve sık tekrarlayan emme hareketleriyle karakterize olan kompülsif bir davranış bozukluğudur. Hayvan, yavru köpeklerin annelerini emmesine benzer şekilde böğrünü emer ve çoğu kez bunu takiben uykuya dalar. Sürekli aynı bölgenin emilmesi ile kıl dökülmeleri ve açık deri lezyonları oluşur. Birincil olarak Doberman pincher ırkı köpeklerde bildirilmiş ve bu ırkta söz konusu davranışa genetik bir yatkınlık olduğu ileri sürülmüştür.

Semptomlar

  • Köpek, karnın yan kısmı, yani böğrü üzerindeki bir bölgenin derisini ağzına alır ve bir süre tutarak kıllarını emer, ıslatır.
  • Tam bir takıntı hâlinde olup bu davranıştan kendini alamaz ve daha ileri durumlarda ağrılı yaralara neden olabilir.
  • Bu davranışı yapan köpeklerin bazıları battaniye ya da kumaş emmeye de meyilli olup emme esnasında ön ayaklarıyla battaniyeyi yoğurma hareketleri yapabilirler. Bazı hayvanlar öncelikle battaniyeyi tercih ederler ancak battaniye ya da uygun bir kumaş bulamadıklarında kendilerine yönelirler.
  • Hayvanın yaşam kalitesi üzerine genellikle olumsuz bir etkisi yoktur. Ancak bazen emmeye bağlı ülserasyonlar veya dermatitten generalize olabilen enfeksiyonlar nedeniyle durum ağırlaşabilir.

Tanı ve Ayırıcı Tanı

Diğer psikojenik dermatitlerde olduğu gibi, böğür bölgesindeki deri lezyonlarının medikal bir nedeninin olup olmadığı araştırılmalı, gerekli tüm tetkikler yapılmalıdır.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...