Veteriner Psikoloji

EV ARKADAŞINIZIN PSİKOLOJİK SORUNLARI İÇİN REHBER

Hayvan psikolojisi hakkında rehber niteliğinde olan bu site hayvanlarında, davranış bozukluğu diğer bir deyişle psikolojik sorunu olduğundan şüphelenen ya da bu sorunlar hakkında bilgi edinmek isteyen hayvan sahipleri için düzenlendi. Bu yazıdan başlayarak verdiğimiz linkleri takip ederseniz sanırız arzu ettiğiniz bilgilere ulaşacaksınız. Vakit buldukça siteyi daha da geliştirmeye çalışacağım.

Ev hayvanlarında sanıldığından sık görülen psikolojik sorunlar karşısında hayvan sahibinin ne kadar çaresiz kaldığına Türkiye’de hayvan psikolojisini ilk defa gündeme getiren, köpek psikolojisi hakkında yaklaşık 20 yıl önce ilk kitabı yazan bir akademisyen olarak en çok tanık olanlardan biriyim.

Psikolojik sorunların hiçbiri birbirine benzemez. En azından sorunu oluşturan neden ve bireye özgü farklılıklar nedeniyle, ne tedavisi ne de gerektiğinde kullanılacak ilacın adı hatta dozu bile standart değildir. Bu nedenle bu rehber, tedavi açısından okuyucuya fazla bir katkı sağlamayacaktır. Ancak hayvanınızdaki psikolojik sorunun ne olduğunu çözmede ve nasıl bir tedavi yöntemi uygulanması gerektiğine dair bir fikir sağlayacağına inanmaktayım. Şurası gerçektir ki, tedavide başarılı olmanın ilk koşulu sorunun ne olduğunu ve neden kaynaklanmış olduğunu anlamaktır.  Gerisi zaten gelecektir…

Özellikle kedi ve köpeklerde sık görülen agresyon (saldırganlık), anksiyete (endişe, kaygı), yalnızlık endişesi, korku (örneğin gök gürültüsü), kompülsiyon (takıntı)  gibi medikal tedavi gerektiren davranış sorunları hayvan psikiyatrisi, daha doğrusu, veteriner psikiyatri başlığı altında sınıflandırılmıştır.

Aşağıda bağlantı verdiğimiz  “Neden Psikolojik Muayene” adlı kısa yazıyla işe başlayacağız.  Ardından hayvanlarda sık görülen psikolojik sorunları ya da diğer ismiyle davranış bozukluklarını sıralayacağız ve sayfalar açıldıkça hayvan sahibinin kendi hayvanıyla ilgili soruna ulaşmasını sağlayacağız.

Bu arada konuyla ilgili çeşitli makalelere de link vereceğiz ki vaka daha iyi anlaşılabilsin. Demek ki sorunu tam olarak anlayabilmek için önerdiğimiz her yazıyı okumalısınız.

Bu rehberi oluşturmaya Haziran 2018’de başladık. Veteriner Psikoloji sonu olmayan bir bilim dalı, bu nedenle sitemiz rehber niteliğinde bile olsa tamamlanması belki de aylar sürecek. Hatta ileriki aylarda okuyucuyla doğrudan iletişimimi sağlayacak bir sayfa haline de gelecek. Ama yine de bilgileri ekledikçe okuyucunun faydalanmasını sağlamak için tamamlanmasını beklemeden yayına veriyoruz.

Dileriz faydalı olur.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...