Hayvanlarda Sık Görülen Davranış Problemleri- Sizin hayvanınızdaki hangisi?

Davranış bozukluklarını temel olarak dört başlık halinde toplamak mümkündür. Hastalık detayları henüz siteye yüklenme aşamasındadır. Hazır olanlara site içi linkler verilmiştir. Bu linkleri takip ederek detaylı bilgiye ulaşabilirsiniz:

1-İSTENMEYEN DAVRANIŞLAR: Eğitmen Yardımıyla düzeltilebilen sorunlardır. Genellikle sahibinin hatalı tutum ve davranışlarından kaynaklanan rahatsız edici davranışlardır. Psikolojik bir bozukluk olmayıp dolayısıyla psikolojik tedavi gerektirmezler, çeşitli eğitim yöntemleri kullanılarak düzeltilebilirler. Örneğin:

1.1 Rahatsızlık Verici Davranışlar: Aşırı Hareketlilik, Aşırı Hareketsizlik, Çukur Kazma, Kaçma Ve Uzaklaşma, Oynamayla İlgili Sorunlar, İnsanların Üzerine Çıkma ve Atlama, Kemirme ve Tahrip Edici Davranışlar, İstenmeyen Havlamalar vb.

1.2 Agresyon sorunları: Baskınlık Saldırganlığı, Tür İçi ve Cinsiyetle İlgili Saldırganlık, Territoryal Saldırganlık (Alan Savunması), Sahiplenme Saldırganlığı, Yabancılara ve Misafirlere Yönelik Saldırganlık, Savunma Saldırganlığı, Av ve Yırtıcılık Saldırganlığı ve Oyun Saldırganlığı vb.

1.3 Ayrıca Bazı Beslenme Davranış Sorunları, Bazı Annelik Davranış Sorunları, Bazı Cinsel Davranış Sorunları ve Bazı İşeme Ve Dışkılama Davranış Sorunları vb. DETAYLAR HAZIRLIK AŞAMASINDADIR

2-PSİKOJENİK DAVRANIŞ BOZUKLUKLARI: Bunlar çeşitli psikolojik sorunlar olup psikolog ya da davranış terapi uzmanlarının yardımıyla düzeltilebilen hastalıklardır. Çözümü için psikolojik muayene yöntemleri kullanılır. Örneğin: .

2.1 Saldırganlık Sorunları;Baskınlık Saldırganlığı (Dominant agresyon), Tür İçi ve Cinsiyetle İlgili Saldırganlık (Dişiler ve erkekler Arasındaki Saldırganlık), Bedensel Hastalıklara Bağlı Saldırganlık, Kedilerde Yönelmiş Saldırganlık vb.

2.2 Beslenme Davranış Sorunları; Beslenme Davranış Sorunlarına Yol Açan Hastalıklar, Pika, Ot Yeme, Koprofaji, İştahsızlık, Şişmanlık vb..

2.3 Cinsel Davranış Sorunları: Yavrulara İlgisizlik, Yavru Yeme ve Yalancı Gebelik gibi Annelik Davranış Bozuklukları, Cinsel Davranış Bozukluklarına Yol Açan Hastalıklar, Cinsel İsteksizlik ve Dişilerde Sessiz Kızgınlık vb.

2.4 Eliminasyon Sorunları: Hastalıklardan dolayı İşeme ve dışkılama, Eğitimli Köpeğin Eve Pislemesi, Evde işaretleme, Kedilerde siğme, Eziklikten Dolayı İşeme ve Heyecandan Dolayı İşeme vb.

Detaylar için:  http://www.veterinerpsikoloji.com/vetpsk/hayvanlarda-davranis-bozukluklari/

3-PSİKİYATRİK DAVRANIŞ BOZUKLUKLARI: Hem davranış tedavisi hem de ilaç tedavisi uygulanarak düzeltilebilen hastalıklardır. Bu tedavi, konusunda uzmanlaşan ya da veteriner psikologlarla birlikte çalışan veteriner hekimler tarafından yapılır.

Örneğin: 

3.1 Anksiyete bozuklukları: Akut ve kronik anksiyete (kaygı),Korku, Fobi ve Panik atak, Yalnızlık Kaygısı Sendromu vb.

3.2 Bazı agresif  davranışlar: Korku saldırganlığı, baskınlık saldırganlığı gibi

3.3 Hiperaktivite (Hiperkinezi) gibi davranış bozuklukları;

3.4 Kompulsif davranış bozuklukları:

a)hareketlerle ilgili kompulsif davranışlar;Daire şeklinde dönme, kuyruk kovalama,  gölgesini kovalama, volta atma, sıçrama, yün eğirme, masturbasyon, hiperestezi, kaşınma, sabit durakalma, duvara dayanıp kalma, yıldızlara bakma ve halüsinasyonlar, kendini aşırı tımar ve buna bağlı olarak psikojenik alopesi vb.

b) Agresif kompulsif davranışlar: Ayağına, kuyruğuna ya da vücudun herhangi bir yerine hırlama ve saldırma, yemek kabına, eşyalara, gölge ve ışıklara, insanlara ya da hayvanlara ataklar, sahipleri dahil, insanlara gereksiz saldırıp ısırmalar, hiperestezi ve bunu takiben agresyonlar, ayağını ya da kuyruğunu ısırma vb.

c) Oral kompulsif davranışlar: Ayaklarını, kendi memesini, böğrünü, anüsünü, kuyruğunu, vulvasını, penisini ya da bedenin herhangi bir yerini emme, aşırı tımar, kendini ya da eşyaları yalama ya da çiğneme (Yalama dermatiti), dişleme ya da yalamayla tüy yolma  (köpek ve kedide psikojenik alopesi), Akral kaşıntı dermatiti, çok yeme ya da çok su içme, kompulsif dışkı yeme, taş vb. yeme, pika, eşyaları özellikle pösteki, battaniye veya kumaş emme, çiğneme ya da yeme, hayali sinek kapma benzeri hareketler vb.

d) Vokal kompulsif davranışlar: Bazı gereksiz, anlamsız havlamalar, ritmik, tekrar edici havlama ve miyavlamalar, yemeğe, yemek kabına ya da canlı-cansız nesnelere havlamalar vb.

Detaylar içinhttp://www.veterinerpsikoloji.com/uncategorized/hayvanlarda-psikiyatrik-bozukluklar/

4- BEDENSEL HASTALIKLARA BAĞLI OLARAK ORTAYA ÇIKAN DAVRANIŞ BOZUKLUKLARI: Bunların temelinde bedensel bir hastalık vardır. Eskimeyen olaylarda temel hastalık giderildiği taktirde davranış bozukluğu da düzelebilir. Ancak olay eskidikçe davranış bozukluğu da yerleştiği için hekim bedensel hastalıkla olduğu gibi bu sorunla da uğraşmak zorunda kalır. DETAYLAR HAZIRLIK AŞAMASINDADIR