Veteriner Psikoloji

KEDİLERİN HİPERESTEZİ SENDROMU (FHS), YUVARLANAN DERİ SENDROMU VEYA ATİPİK NÖRODERMATİTİS

Sinir-kas sistemine ait bozuklular ya da bir uyarana aşırı tepki tarzında başlayan, nöbet tarzında seyreden ve ciddi davranış değişimlerine neden olabilen bir hastalıktır. Davranış değişimleri olarak kompulsiyon, agresyon (kendine ya da başkasına yönelik) aşırı tımar davranışları ve kendine yönelik travmatik davranışlar gözlenebilir. Bazen epilepsi oluşacak kadar şiddetlenebilir.

Nedenleri

Yapılan araştırmalarda özellikle nöropatik ağrı üzerinde durulmaktadır. Nöropatik ağrı, sinir siteminde gelişen klinik ağrı sendromudur.

Hiperestezi en sık Siam, Burma, Himalaya and Abissina kedilerinde özellikle 1-4 yaş aralığında saptanır.

Anksiyete nedeni olan çatışma ve engellemeler hastalığın temel nedenidir.

Ağrı uyandıran bedensel hastalıklar da bu duruma yol açabilir.

Belirtiler:

Oldukça değişkendir: Nöbetler daha çok sabah ve akşam saatlerinde görülür

Hayvan sahibinin kediyi okşamasıyla dahi nöbetler başlayabilir.

En tipik belirtileri kas, kulak veya deri seğirmeleri, kuyruk dibi veya sırt üzerinde derinin titremesi, dalgalanması ya da yuvarlanmasıdır.

Bazen arka kısmını kaldırarak çömelen, yuvarlanan hiperestezili kedilerin bu hareketleri kızgınlık davranışlarına benzetilebilir.

Nöbetler 30 saniye kadar kısa ya da daha uzun olabilir ve hatta tüm gün devam edebilir. Nöbetin ardından hayvan tamamen normale döner.

Tedavi: Medikal uygulamalar ve davranış tedavisi gerekmektedir. Hiperestezi kompulsif karakterli bir hastalık olduğu için tedavisi diğer kompulsif bozukluklara benzer.

Ayrıca şu hususlara dikkat ediniz:

  • Taramak ya da dokunmak hiperestezi nöbetlerini başlatabileceğinden dikkat edilmeli, bir süre bu işlemler yapılmamalıdır.

Nöbetler sırasında hayvan sahibi kediye tepki göstermemeli, cezalandırmamalı, hareketini durdurması için zorlamamalıdır.

  • Ortamda onu strese sokacak çocuk, başka hayvan vb. varsa uzaklaştırmalıdır.
  • Nöbet esnasında kucağa alınmamalıdır (dokunmak hem nöbetleri şiddetlendirebilir hem de nöbetlerin agresyona dönüşebilme riski vardır).

Bunlar da hoşunuza gidebilir...