Veteriner Psikoloji

KÖPEKLERDE PSİKOJENİK AKRAL KAŞINTI DERMATİTİ – PAKD (AKRAL KAŞINTI GRANULOMU, ACRAL LICK DERMATIDE)

Köpeklerde sık rastlanılan bir psikojenik dermatit şekli olup, kedilerdeki psikojenik alopesinin benzeridir.

Hayvanın ön ayaklarında bilek ekleminin üst kısmındaki deride, takıntılı yalama davranışları nedeniyle oluşan dermatit ve granulomla karakterizedir. Daha çok erkek, beş yaşın altında, iri yapılı ve aktif köpeklerde görülür.

Semptomlar:

  • Hastalık akut ya da kronik olabilir.
  • Bu hastalıktan etkilenen köpeklerin %70’inde lezyonlar sol ön bilek üzerindedir.
  • Ayağın tekrarlayıcı şekilde yalanması sınırları belirgin, tüyler dökülmüş, deri kızarık ve sert, bazen ülserli lezyona neden olur.
  • Deri lezyonu genellikle tek taraflıdır, değişik büyüklükte, etrafı sınırlı ve tek bir lezyon halindedir. En tipik lezyon oval ve parlak bir plak şeklindedir.
  • Olay eskidikçe sürekli irritasyon nedeniyle bu bölge üzerinde sert bir yumru oluşmasına neden olur ki bu durum “Akral Kaşıntı Granulomu” olarak tanımlanır.

Tanı ve ayırıcı tanı: Klinik bulgular, özellikle lezyonun yeri ve niteliği PAKD’nin tanısında değerlidir. Ancak bu bozukluğun esas nedeni olabilecek medikal nedenler elimine edilmeden PAKD tanısı konulmamalıdır.

PAKD’de, psikotrop ilaç tedavisi diğer kompulsif bozukluklarda olduğu gibi yoğun ve uzun süreli olarak devam edecektir. Bu hem hayvan hem de sahibi için yorucu bir süreç olduğu için daha başlangıçtayken hastalığın kesin tanısını koymak oldukça önem taşır. Bu amaçla hem medikal ve hem de davranışsal anamnez iyi alınmalıdır. Anksiyete veya stres belirtileri gözlenmeli, anksiyete varsa bunun temelinde yatan nedenler iyi araştırılmalıdır.

Fiziksel muayenenin yanı sıra, radyografi, MRI, standart mikroskobik, mikrobiyolojik ve histopatolojik deri muayeneleri, gerekirse nörolojik muayeneler, hematolojik ve biyokimyasal kan testleri, alerji şüphesinde eliminasyon diyeti ve antihistaminikler ayırıcı tanı için değerli olabilir. Kanaatimizce bu tetkiklerden yapılabilir olanlar kesinlikle atlanmamalıdır.

Bu dermatit şekli derideki bir patolojiden değil, psikolojik etkenlerden kaynaklandığı için sadece derideki lezyona yapılacak müdahaleler çözüm sağlamayacaktır. Örneğin lezyonlu deri kısmı bandaja alındığında, hayvanı bu davranışa iten uyaranlar halen mevcut olduğu için hayvan farklı deri bölgelerini yalamaya devam edecektir.

Bu nedenle yara tedavisinin yanında kompulsif bozukluklara uygulanan tedaviler uygulanmalıdır.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...