Veteriner Psikoloji

KORKU VE SAVUNMA SALDIRGANLIĞI

Korku bu sitede ayrı bir başlık halinde incelenmişti. Bu sayfada korkunun bir komplikasyonu olan korku ve ona çok benzeyen savunma agresyonunu irdeleyeceğiz.

Korku esnasında salınan adrenalinin yani sempatik sistemin etkisiyle korku ve anksiyetenin fiziksel belirtileri ortaya çıkar. Bu durumda vücut alarma geçer ve psikiyatride “kaç ya da saldır” diye bilinen pozisyonuna geçilir.

Tüm canlılar, zayıf anlarında, korktuklarında ya da köşeye sıkışıp kaçacak yerleri olmadığında çok şiddetli bir tarzda saldırganlık gösterebilirler. Çünkü, korku duygularını yenebilmek ve karşıdakini caydırabilmek amacıyla tek etkin yol vardır, o da saldırıdır.

Aslında oldukça etkin olan bu tepki çoğu zaman bilinçli ve kontrollü şekillenmez. Kontrollü tepkide saldırı öncesi hırlama vb. ikaz vardır. Kontrolsüz tepkide ise bu yoktur.

Hayvan zaten fırsatını bulabiliyorsa, kendisinden üstün bir rakip ile arasında bir mesafe bırakır. Bu mesafe gerisinde kalarak ve rakip hayvana havlayarak onu caydırmaya çalışır. Bu köpeğe, rakibi fark ettirmeden yaklaşır ve mesafeyi ihlal ederse, korkan köpek kaçacak imkanı kalmadığı için bu rakibe saldırır. Yaralı olup kaçamayan hayvanlar da bu açıdan tehlikeli olurlar.

Hayvanın kendisine ya da sürüsünün (ya da aile bireylernin) doğrudan can güvenliğine yönelik ya da öyle algılanan korkutucu bir uyaran söz konusudur.

Yaşamlarındaki deneyimlere veya çevreden aldıkları eğitime bağlı olarak bazı köpekler için yanlarına yaklaşan insanlar tehlike anlamındadır, çünkü bazı insanlardan zarar görmüşlerdir. Bu olay, sokak köpekleri için daha fazla geçerlidir. Ülkemizde maalesef birçok anne ve baba tarafından çocukların köpeklerle korkutulmaları sonucu köpekler, başta çocuklar olmak üzere birçok insan tarafından kovalanmakta, taşlanmakta ve yaralanmaktadır. Dolayısıyla genlerine insan dostluğu işlenmiş olup, evcilleşmenin doğal bir sonucu olarak insan sevgisiyle dünyaya gelen bu hayvancağız, çevrenin bu tür etkileri nedeniyle insandan korkan bir varlık hâline gelebilmektedir. Böyle bir köpeğin insana saldırganlığı son derece doğaldır, çünkü bu saldırı tamamen savunma amaçlıdır.

Korkudan kaynaklanan saldırganlık sadece belirli insanlara veya belirli tiplere karşı, örneğin hırpani giyimli insanlara, başörtülülere, şapkalılara,  üniformalılara karşı sergilenebilir. Bir köpek, herhangi bir insan tarafından eziyet görürse, diğer bütün insanlardan da korkabilir. Böylece, insanlar yanına yaklaştığında öncelikle hırlar, eğer hırlama işe yaramazsa, olay ısırmaya kadar ilerler.

Korku sonucu saldırganlık gösteren köpekler, birini ısırmak için ortada gezinmezler, sadece birisi onlara yaklaşınca ısırırlar.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...