Veteriner Psikoloji

NEDEN PSİKOLOJİK MUAYENE?

Yapılan araştırmalarda ev hayvanlarında görülen psikolojik problemlerin bedensel hastalıklardan daha sık görüldüğü ancak hayvan sahibinin ya farkında olmadığı ya da düzeltilemeyeceğini sandığı için psikoloğa götürmediği belirlemiştir. Bu nedenle, minik ev arkadaşımızda psikolojik bir problemin olabileceğini, bunun onu mutsuz edebileceğini, problem büyüdükçe bunun çok daha ciddi bozukluklara yol açabileceğini hatta bedensel hastalıklara bile neden olabileceğini unutmamamız gerekiyor. 

Zamanında çözülmeyen problemler nedeniyle hayvanından ayrılmak zorunda kalan, onu bakımevi denilen son derece kötü ortamlara terk eden hayvan sahiplerinin sayısı az değildir. Oysa biraz bilgi ve sorumluluk sahibi olmakla onlarda bu tür sorunlara engel olmak ya da tedavi etmek mümkündür.

Bize karşılıksız olarak sevgilerini veren, hayatımıza renk katan bu dostlarımız için çok mu? Her sayfada verdiğimiz linklerle ilerleyerek aradığınız davranış problemine ulaşabilirsiniz. Ama ilk önce davranış bozukluklarını, kimden yardım alacağınıza göre sınıflandıralım;

Bunlar da hoşunuza gidebilir...