Veteriner Psikoloji

TAKINTI DAVRANIŞLARI- KOMPULSİF BOZUKLUKLARDA TEDAVİ

Bu hastalıkların hem medikal ve hem de davranışsal yönü olması nedeniyle, medikal ve davranış tedavisi birlikte planlanmalıdır. Hayvanı bu davranışa iten uyaranlar ortamda var olduğu müddetçe hayvan kendini bu davranışlardan alıkoyamayıp kendine zarar vermeye devam edecektir. Bu nedenle sorunun çözümünde asli unsur davranış tedavisidir.

Kompulsiyonlar, hayvanı rahatlatıcı etkisi nedeniyle pekişmeye yatkın durumlardır. Kompulsiyonların iyice yerleşmemesi açısından tedaviye erken başlanması çok önemlidir. Çünkü kompulsiyonun yerine getirilmesi anksiyeteyi azaltır. Böylece hastayı geçici olarak rahatlatıcı, hatta bazen zevk verici bir yönü vardır. Bu nedenle geç kalınan durumlarda OKB davranışı pekişir ve ortadan kalkması güçleşir. Ortadan kalksa bile yeniden geriye dönme riski söz konusudur.

Davranış tedavisi:

  • Davranış tedavisi hayvanın olumsuz davranışlarını düzeltmeye yönelik bir davranış modifikasyonu çalışmasıdır. Bu tedavinin en önemli hususlardan biri hayvanı bu davranışa iten uyaranlar ve stresörlerin saptanıp ortadan kaldırılmasıdır. (örneğin gürültü önlenir), Stresörleri belirlemek için klinisyen ve hasta sahibi psikolojik dedektif gibi çalışmalıdır. Hayvan sahibi köpeğin yanında değilken yapılan kamera çekimleri ile bazı ipuçları elde edilebilir
  • Hayvanı bu davranışa iten çevresel faktörler ortadan kaldırılamıyorsa bunlara karşı sistematik duyarsızlaştırma tedavileri yapılır kaldırılamıyorsa duyarsızlaştırma ve zıt koşullandırma tedavileri yapılır.
  • İkinci önemli adım çevrenin zenginleştirilmesi, fiziksel egzersiz, oyunlar, mental ve sosyal uyarımların artırılmasıdır.
  • Köpeğe kimsenin rahatsız etmeyeceği, stres faktörlerinin olmadığı sakin bir yer sağlanır.
  • Sosyalizasyon çalışmaları, hayvan sahibinin hatalı tutumlarının düzeltilmesi, istenilen davranış için pozitif takviyeler ve benzeri çalışmalar yapılabilir
  • Hayvan sık gözlenir, kompulsiyona izin verilmez.
  • İstenilen davranış için pozitif takviyeler yapılır.
  • Hayvan sahibinin davranışları düzeltilir:

Bunlar da hoşunuza gidebilir...