Veteriner Psikoloji

YALNIZLIK ENDİŞESİNDE TEDAVİ

Bu sorun köpeklerin doğasında olduğu için tam anlamıyla giderilemeyebilir, tedavinin hedefi bu davranışların kontrol altına alınması ve maksimum iyileşmenin elde edilmesidir. Bu amaçla yalnız başına davranış tedavisi ya da davranış tedavisiyle birlikte medikal tedavi çalışmaları yapılır. Buradan da anlaşılacağı gibi bu hastalığın sağaltımında ilaç kullanılmayabilir ancak davranış tedavisi mutlak suretle uygulanması gerekir.

Davranış tedavisi

Hayvan sahibinin davranışlarının düzeltmesi
Duyarsızlaştırma
Olumlu pekiştirmeli zıt koşullandırma
Hayvanın başka anksiyete bozuklukları varsa onların da tedavisin planlanması.
Çevreyi düzenleme ve zenginleştirme
Fiziksel ve mental egzersizleri artırma
Evden çıkmadan önce köpeği rahatlatma egzersizleri

Korunma tedaviden daha kolaydır: Ayrılık endişesi bu kadar yaygın bir sıkıntı olduğuna göre, hayvan sahibine yapılacak en iyi öneri, hastalığın ortaya çıkmasını engellemesidir. Hayvan iyi sosyalleştirilir, sosyalleşme döneminde gittikçe artırılan sürelerde tek başına bırakılarak yalnızlığa alıştırılırsa ileride bu sorun kolay kolay ortaya çıkmayacaktır. Diğer bir önerimiz de hayvanın herhangi bir kaygı bozukluğu oluşmadan daha önce eğitilmesidir. Bu eğitimlerin tedavide büyük yararı olacaktır.

Köpek eğitimi ve yalnızlık endişesi: Ayrılık endişesi bir hastalıktır. Hafif vakalar ve istisnalar haricinde eğitimle düzeltilmesi beklenemez. Hatta birçok eğitimli köpek de ayrılık endişesi çekebilir; zira bu olay itaatsizlik veya eğitim eksikliği ile değil, stresin etkisiyle ortaya çıkar. Köpek eğitimdeyken veya başka bir alandayken bu sorunu yaşamayabilir ama aynı eve, aynı koşullarla dönüldüğünde, sorun yine görülür. Ayrıca genel kaygı bozukluğu yaşayan hayvan, bu kaygı giderilmediği müddetçe hiçbir ortamda eğitilemez.

Bununla beraber, eğitimin hayvanın davranışlarını kontrol yeteneğini artırması gibi çok genel bir faydası vardır. Hayvan heyecanlandığında verilen bir “otur” komutu hayvanın kendisini toplamasında fayda sağlar. Bu istenilen davranış (sakinleşme) yapıldığında hayvan ödüllendirilir. Böylelikle sakinlik davranışı pekiştirilmeye çalışılır.

Ayrıca bazı hayvan sahipleri komşularının, havlama seslerinden dolayı aşırı tepkisi nedeniyle “köpeği evde yalnız bırakma çalışmaları” yapamamaktadır. Bu durumda aşırı havlama konusunda bir eğitmenden yardım istenebilir. Ancak eğitmen bu eğitimde ceza yöntemleri veya havladığında köpeğin canını yakan yöntemler vb. kullanıyorsa bunlar hayvandaki anksiyeteyi iyice şiddetlendireceği için oldukça sakıncalıdır.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...